Spirometria to badanie pozwalające zmierzyć pojemność życiową płuc i ocenić przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Największe znaczenie ma tu rejestracja natężonego wydechu. Badanie spirometryczne pomaga w diagnozie astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Pozwala też monitorować leczenie obu schorzeń.
Badanie wykonuje się na siedząco. Pacjent obejmuje wargami ustnik spirometru, a następnie wykonuje wdechy i wydechy zgodnie z poleceniami osoby prowadzącej badanie. Trudność pacjentom zazwyczaj sprawia – natężony w początkowej fazie a potem bardzo wydłużony – wydech. Jednak mimo wrażenia pustych płuc pacjent powinien przerwać wydech dopiero na znak osoby prowadzącej. To w tym momencie najczęściej można odnieść wrażenie, że pani pielęgniarka lub pan pielęgniarz pokrzykują wręcz na pacjenta. Wszystko ma jednak na celu prawidłowy przebieg badania a podniesiony głos ma na celu jedynie większą mobilizację pacjenta do wykonania odpowiednio natężonego i dłuuuuuugiego wydechu. Wynik spirometrii ocenia lekarz.
Przed badaniem nie można przyjmować leków, które mogłyby zaburzyć jego wyniki, w tym wszelkich leków rozkurczających oskrzela. Co najmniej 30 minut przed badaniem warto też zadbać o odpowiedni odpoczynek, nie należy podchodzić do badania bezpośrednio po wysiłki fizycznym. Oczywiście kilka godzin przed badaniem nie należy pić alkoholu, czy palić papierosów. Ostatni większy posiłek zalecany jest nie później niż dwie godziny przed spirometrią.
W ALERGO-MED spirometrię wykonujemy aparatami polskiej firmy MES z Krakowa, są to modele Lungtest 1000 oraz Lungtest Basic.
Jeśli wybierasz się z dzieckiem na pierwszą w życiu spirometrię, warto pokazać mu poniższy film. Może to pomóc oswoić się z badaniem przed wizytą.
#alergologia, #pulmonologia, #centrumterapiikaszlu